Mide balonu kullanmanın en büyük artısı, yediğimiz besin miktarını sınırlaması,aşırı yemeyi önlemesidir. Bu da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olur.Bu teknik uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır, büyük deneyim ve sonuçların istikrarı bu uygulamayı güvenli, etkili ve yaygın kılmaktadır.

Ameliyat Olmadan Nasıl Kilo Verilir?

Fazla kilo ve obezite, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan komplikasyonlara nedenolan, genellikle ciddi sonuçları olan kronik hastalıklardır. Bu sorunun başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması, doğru tedaviye bağlıdır; çoğu zaman, düzenli kontrollü fiziksel aktivite ile desteklenen uygun diyet önlemlerinin alınması gerekir.

Ne Tür Mide Balonu Kullanılır?

Şu anda midede geçirilen süre ve tedavi süresine bağlı olarak iki tip mide balonu ile maksimum güvenlikle çalışılma imkanı vardır.

6 Aylık Mide Balonu

Kilo vermesi gereken, çeşitli diyetler uyguladıktan sonra başarıya ulaşamayan ve bu dönemde yeni beslenme alışkanlıkları kazanabilen hastalar için önerilir.

12 Aylık Ayarlanabilir Mide Balonu

12 aylık intragastrik balon, balonun mide içindeki sabitlik süresini bir yıl uzatarak hastanın daha çok kilo vermesine ve balon çıkarıldıktan sonra yeni beslenme alışkanlıklarını sürdürmeyi öğrenmesine olanak tanır. Ayarlanabilir olarak isimlendirilmesinin nedeni; midede dolgunluk hissini eski haline getirmek ve her hastanın ihtiyaçlarına göre kilo vermeye devam etmek için hacminin ve boyutunun değiştirilebilinmesidir. 12 aylık ayarlanabilir mide balonu, toleranssızlık durumunda hacmi değiştirilerek tedaviye devam edilebildiği için daha az sapma gösterir.

Mide Balonu Uygulanabilen Obezite Türleri

Mide balonu kullanımı, çeşitli diyet veya farmakolojik tedaviler görmüş, ancak esas olarak orta derecede obezite ve hafif aşırı kilolu ve obezite vakalarında önemli kilo kaybı sağlamamış hastalar için önerilir.

Balon yerleştirmenin ana endikasyonları şunlardır:

Farklı diyetleri başarıyla uygulayan hastalar.
Tedavi hedeflerini ve bunlara ulaşmak için sonraki adımları anlama yeteneği olanlar.

BMI (Vücut Kitle İndeksi) kriterlerine göre:
BMI <30 olan bazı hafif Aşırı Kilolu ve Obezite vakalarında uygundur.
BMI 30-35 arasında olan orta derecede obeziteler için uygundur.
Bazı ciddi obezite vakalarında, (çeşitli hastalıkları olmayan) BMI 35-40 arasında olan hastalar için uygundur
BMI > 40 için önerilen tedavi Bariatrik Cerrahidir ancak bazı durumlarda hastanın isteği üzerine ameliyatsız alternatif kullanmak mümkündür. Mide balonu takılması için önerilen yaş 18 ila 65’tir.