Mide botoksu tam olarak nedir?

Mide botoksu , Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen botulinum toxin’in (botoks) endoskopik yöntemler ile mideye uygulanarak kişinin bir kilo verdirmesine imkan tanıma tedavisidir.

Bu yöntem estetik alandaki botoks gibi bir uygulama mı?

Evet ama bu uygulamada amaçlanan midenin gerekli noktalarına botoks maddesi enjekte edilerek midenin daha geç boşaltılmasını sağlamaktır. Bu sayede kişi çok daha uzun süre tokluk hisseder ve iştah kontrolü sağlanarak zayıflaması kolaylaşmaktadır.

Bu yönetem herkes için uygun mudur?

Tüm kilo fazlası olanlar, sadece spor yaparak kilo veremeyen ve zayıflamak isteyen kişiler tarafından mide botoksu yaptırılabilir.

Yani isteyen herkes mide botoksu yaptırabilir mi?

Diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yönetemdir. Özellikle de vücut kitle endeksi 27,5 ile 35 arasında olan kilolu ve aşırı kilolu kişiler için çok daha etkin bir yöntemdir.

Mide botoksu ile ne kadar kilo verilebilir?

Mide botoksu uygulanan kişiler mevcut kilo fazlalarına göre 10-20 kilogram arası verebilirler. Tabi ki uygulama sonrası beslenme uzmanı tarafından verilecek olan planlara sadık kalınması tedaviden çok daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Mide botoksu nasıl bir işlem?

Mide botoksu sonrası hastalar 1 saat kadar dinlendirilir ve günlük hayatlarına devam ederler. Uzun iyileşme süreci vb. durumlarla karşılaşmadıklarından sosyal hayatlarına çok rahat devam edebilirler.

Uygulama sonrası insanlar dilediğini yiyebiliecek mi?

Öncelikle hiç bir tedaviden mucize beklememek ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Mide botoksu sonrası özellikle fastfood tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenmemek gerekir. Mümkün olduğunda sağlıklı beslenme programına bağlı kalınarak botoks uygulamasından maksimum fayda sağlanabilir.

Mide botoksunun zararı var mıdır?

Botoks yıllardır tıp alanında kullanılmaktadır ve uzman hekim tarafından doğru dozajda uygulandığından bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Uygulama sonrası nasıl bir etki süreci var?
Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 5-10 gün içerisinde iştah da azalma ve iştah kontrolünde kontrol sağlanır.